Menu

Koronawirus – najnowsze zalecenia i informacje

9 października, 2020

W związku z rozprzestrzenianiem się pandemii SARS COV-2 od 10 października 2020 zostają wprowadzone kolejne ograniczenia w walce z koronawirusem

Informacje w tym zakresie przedstawił Premier Mateusz Morawiecki:

Mija prawie 7 miesięcy od wprowadzenia pierwszych obostrzeń, które pomogły nam w walce z pierwszą falą koronawirusa. Za nami czas bardzo dużych wyrzeczeń. Decyzje, które podjęliśmy, nie były łatwe, ale były konieczne. Dzięki wprowadzonym programom tarcz i ograniczeniom udało się uratować miliony miejsc pracy i niezliczoną liczbę ludzkich istnień.

Dziś, tak jak przewidywali to specjaliści, dociera do nas druga, jesienna fala epidemii. Musimy się z nią zmierzyć w sposób zdecydowany, korzystając z najlepszych rozwiązań, zarówno naszych własnych, jak i całej Unii Europejskiej oraz pozostałych państw świata.

Nie możemy zmarnować dorobku ostatnich miesięcy poprzez zbyt łagodne podejście. Chcemy zastosować najnowocześniejsze procedury i wcześniejsze doświadczenia, aby wypłaszczyć krzywą zakażeń, dając naszej służbie zdrowia czas na przyjęcie wszystkich potrzebujących.

Chciałbym Państwa uspokoić – aktualnie wciąż mamy ponad 60% wolnych łóżek i 2/3 wolnych respiratorów. Kolejne 500 urządzeń czeka w magazynach. Podejmujemy wszelkie niezbędne działania, by zabezpieczyć i zwiększyć liczbę miejsc szpitalnych. Chcemy działać wyprzedzająco, ubiegając negatywny scenariusz.

Dlatego od 10 października na terenie całego kraju wprowadzamy zasady obowiązujące dotychczas w strefach żółtych. Proszę wszystkich o uważne zapoznanie się z nimi, gdyż od ich przestrzegania zależy bezpieczeństwo nas wszystkich.

  •  Wprowadzamy obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju – zwolnione z niego są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

  •  W lokalach gastronomicznych obowiązują nowe zasady. W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinny przypadać co najmniej 4m2. Obowiązuje zakaz udostępniania miejsc do tańczenia.

  •  Na imprezach okolicznościowych będzie mogło przebywać mniej gości. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób.

  • Nowe zasady na wydarzeniach kulturalnych – w strefie czerwonej są całkowicie zakazane, w żółtej – mogą się odbyć z udziałem 25 proc. publiczności (również w kinach), w plenerze może uczestniczyć w nich maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

UWAGA Wprowadzamy zasadę zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa. Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności. Nie chcemy doprowadzić do kolejnego lockdownu i niedostępności służby zdrowia. To nasz obowiązek, ale przede wszystkim wspólny interes.

Dziś jak nigdy los nas wszystkich, a w szczególności naszych seniorów, babć i dziadków, zależy od solidarności. Będziemy robić wszystko, by być o kilka kroków przed wirusem. Szanuję wszystkie zdania i opinie, ale to rząd podejmuje decyzje dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli i jest za nie odpowiedzialny. Do tego jednak potrzebna jest zgoda i współpraca.

Apeluję do osób, które zaprzeczają istnieniu COVID-19, agresywnie i ostentacyjnie odmawiają noszenia maseczek, szerzą fake newsy i pseudonaukowe teorie – nie róbcie tego!

Zdrowie i życie Was i Waszych bliskich również zależy od przestrzegania zasad, z którymi się nie zgadzacie.

Słowa kluczowe to dziś spokój, odpowiedzialne podejście i zmniejszenie ryzyka emisji.

Bądźmy solidarni. Bądźmy odpowiedzialni. Troszczmy się o siebie nawzajem. Pokonaliśmy już jedną falę wirusa – i razem zrobimy to ponownie!

Pełną listę obowiązujących zasad znajdą Państwo na stronie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow?fbclid=IwAR3kHmYRGjHH0M2ImbZf2mvQ4WkBCQNlSTEwSk3V1kR-v5rAftD2hdyO-rs

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców województwa lubelskiego:

proszę Osoby i instytucje zainteresowane realizowanymi przez WBG w Lublinie pracami geodezyjno- kartograficznymi o ograniczenie wizyt w placówkach Wojewódzkiego Biura Geodezji w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. W razie braku możliwości przełożenia spraw na późniejszy termin w celu załatwienia pilnych spraw proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny na następujące adresy:

  1. Centrala w Lublinie, sekretariat@wbglubelskie.pl, tel. 81 532 83 52,
  2. Pracownia w Białej Podlaskiej, bialap@wbglubelskie.pl, tel. 83 343 23 89,
  3. Pracownia w Chełmie, chelm@wbglubelskie.pl, tel. 82 563 04 46,
  4. Pracownia w Lublinie, lublin@wbglubelskie.pl, tel. 81 535 85 50,
  5. Pracownia w Zamościu, zamosc@wbglubelskie.pl, tel. 84 639 29 14.

Poza tym, zalecam Pracownikom WBG w Lublinie:

1) realizowanie powierzonych zadań z zachowaniem zasad bezpieczeństwa wynikających z przyjętych uregulowań prawnych w tym zakresie,

2) stosowanie się do wcześniejszych wytycznych wewnętrznych związanych z pomiarem temperatury pracowników
i dezynfekcją pomieszczeń i pojazdów,

3) stosowanie się do zasady DDM (dezynfekcja rąk, dystans, maseczki),

4) ograniczenie kontaktów bezpośrednich, z zaleceniem porozumiewania się za pomocą poczty elektronicznej,

5) stosowanie się do zaleceń Rządu, Ministerstwa Zdrowia oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dodatkowe informacje
w tym zakresie znajdziecie Państwo na stronach:

https://www.gov.pl/web/koronawirus

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

https://www.gov.pl/web/gis