Menu

Konferencja dotycząca nowoczesnych technologii geoinformacyjnych w Rzeszowie, pn. „Podkarpacka przestrzeń cyfrowa”.

19 lutego, 2025

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego odbyła się konferencja pn. „Podkarpacka Przestrzeń Cyfrowa”, poświęcona nowoczesnym technologiom geoinformacyjnym i ich praktycznym zastosowaniom w regionie.

Wśród uczestników znaleźli się eksperci, naukowcy oraz przedstawiciele instytucji, dla których cyfryzacja odgrywa kluczową rolę. W wydarzeniu wzięła udział Posłowie Ewa Leniart, Krzysztof Sobolewski i Tadeusz Chrzan, oraz Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg, a także prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik – Rektor Politechniki Rzeszowskiej, Krzysztof Popek – Dyrektor Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie, dr. Piotr Szopa – Dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie, Piotr Miąso – Dyrektor PZDW w Rzeszowie, dr. hab. inż. Przemysław Leń, prof. PRz – Kierownik Dział Promocji Prac Geodezyjnych i Wdrażania Nowych Technologii .

Konferencję poprzedził briefing prasowy, w którym uczestniczyli poza wicemarszałkiem Karolem Ożogiem: Krzysztof Popek – Dyrektor Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie, prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik – Rektor Politechniki Rzeszowskiej, dr Piotr Szopa – Dyrektor Muzeum – Zamek w Łańcucie, Piotr Miąso – Dyrektor PZDW w Rzeszowie oraz dr hab. inż. Przemysław Leń, prof. PRz – Kierownik Działu Promocji Prac Geodezyjnych i Wdrażania Nowych Technologii.

– Dzisiejsza konferencja stanowi podsumowanie etapu prac, które jako Samorząd Województwa Podkarpackiego przeprowadziliśmy w celu pozyskania wysokowydajnych danych przestrzennych, dzięki którym będziemy mogli jeszcze efektywniej i bardziej racjonalnie zarządzać przestrzenią naszego województwa. Skupiliśmy się na trzech kluczowych obszarach: ochronie dziedzictwa materialnego, poprawie bezpieczeństwa mieszkańców regionu oraz promocji walorów turystycznych i przyrodniczych Podkarpacia. Aby stworzyć cyfrowy obraz tej przestrzeni, niezbędne było pozyskanie niezwykle dokładnych i precyzyjnych danych. W tym celu zaangażowaliśmy Podkarpackie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych, które nawiązało współpracę z Politechniką Rzeszowską. Efektem tej kooperacji są rozwiązania, które będziecie Państwo mogli zobaczyć podczas konferencji – powiedział wicemarszałek Karol Ożóg.

– Podkarpackie Biuro Geodezji od lat wspiera działania Samorządu Województwa. Postęp technologiczny pozwala nam rozwijać naszą działalność i wspierać samorząd w zakresie bezpieczeństwa, pomiarów dróg oraz zabytków, a także umożliwia promocję województwa za pomocą nowoczesnych metod pomiarowych. Do tej pory koncentrowaliśmy się na ustalaniu granic gruntów, ale dzięki wsparciu samorządu, nowemu sprzętowi, zmianom organizacyjnym oraz utworzeniu działu promocji, udało nam się wdrożyć nowoczesne rozwiązania. W niedalekiej przyszłości będziemy regularnie realizować te nowoczesne pomiary – dodał Krzysztof Popek Dyrektor PBGiTR.

– Politechnika Rzeszowska od ponad 70 lat kształci inżynierów, którzy wspierają rozwój naszego województwa i nie tylko. Uczelnia prowadzi również badania naukowe i wdrożeniowe, które przyczyniają się do rozwoju regionu. Wiele osób pracujących w naszym terenie to absolwenci Politechniki Rzeszowskiej. Kilka miesięcy temu rozpoczęliśmy współpracę z Biurem Geodezji i Terenów Rolnych, która okazała się bardzo owocna. Efekty tej współpracy, które służą społeczeństwu, są widoczne już teraz, a w przyszłości będą się tylko rozrastać. Jest to kluczowa współpraca, która nie tylko przyczyni się do rozwoju województwa, ale także naszej uczelni. Nasi pracownicy zdobywają cenne doświadczenie, które będą mogli przekazać młodym geodom, poszukiwanym na rynku pracy. Gratuluję wszystkim pomysłodawcom tej współpracy i cieszę się, że relacje z samorządem województwa są tak pozytywne, co pozwala nam rozwijać zarówno region, jak i siebie – dodał rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.

Dyrektor Muzeum-Zamek w Łańcucie opowiedział o wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu w pracach mających na celu odnowienie Pałacu Myśliwskiego w Julinie, natomiast Piotr Miąso Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich mówił o zastosowaniu technologii w mapowaniu sieci dróg. Kierownik Działu Promocji Prac Geodezyjnych i Wdrażania Nowych Technologii dr hab. inż. Przemysław Leń przedstawił założenia Konferencji ,,Podkarpacka Przestrzeń Cyfrowa”.

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Karol Ożóg, podkreślając znaczenie cyfryzacji i innowacyjnych rozwiązań w rozwoju infrastruktury oraz ochronie dziedzictwa kulturowego Podkarpacia. W swoich wystąpieniach zaproszeni goście zaznaczyli, że dynamiczny rozwój technologii geodezyjnych i bezzałogowych systemów powietrznych otwiera nowe możliwości dla administracji samorządowej oraz podmiotów prywatnych.

W ciągu ostatnich kilku lat Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego wraz z Podkarpackim Biurem Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie (PBGiTR), będącym jednostką budżetową Samorządu Województwa Podkarpackiego, pozyskało m.in. precyzyjne skanery laserowe, najnowocześniejszy system mapowania mobilnego oraz bezzałogowe statki powietrzne wyposażone w wielozadaniowe kamery i sensory. Wdrożenie niniejszego sprzętu, przeprowadzone we współpracy z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, pozwoliło na wytyczenie nowych standardów realizacji zadań administracji samorządowej. Naziemny skaner laserowy umożliwia precyzyjną inwentaryzację obiektów w celu ochrony i konserwacji zabytków. Skanowanie laserowe wraz z utworzeniem wirtualnej, trójwymiarowej repliki stanowi powszechną praktykę w przypadku najwyższej klasy światowych zabytków. Dotychczas powstały cyfrowe modele obiektów takich jak Akropol w Atenach, Koloseum w Rzymie, Piramidy w Gizie, Katedra św. Szczepana w Wiedniu, historyczne centrum Florencji, Stonehenge oraz Machu Picchu. Zobrazowanie wykonano również dla katedry Notre Dame w Paryżu. To właśnie dzięki tej technologii udało się utrwalić bezcenne informacje, kluczowe dla odbudowy obiektu po pożarze w 2019 roku.

Jednym z punktów programu była prelekcja Karola Furgała i Daniela Buszty z Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie. Eksperci przedstawili możliwości wykorzystania naziemnego skaningu laserowego w pracach nad ochroną dziedzictwa kulturowego regionu. Podkreślono, że zaawansowane technologie pomiarowe umożliwiają precyzyjną inwentaryzację obiektów zabytkowych, co stanowi fundament dla ich skutecznej ochrony i konserwacji.

Podczas konferencji mówiono m.in. o innowacyjnych metodach pomiarowych oraz autorskich algorytmach obliczeniowych stosowanych w Podkarpackie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie – jednostce samorządu województwa podkarpackiego. To technologie, które nie tylko pokazują, że Podkarpacie nadąża za światowym postępem, ale również aktywnie go współtworzy! Systematyczne wdrażanie pionierskich rozwiązań sprawia, że Podkarpacie umacnia swoją pozycję jako lider cyfrowego zarządzania przestrzenią w Polsce i Europie. Klucz do sukcesu? Ludzie i technologia! To, co buduje siłę regionu Podkarpackiego, to nie tylko nowoczesne narzędzia, ale przede wszystkim wykwalifikowana kadra – ludzie, którzy nie boją się wyzwań i z zaangażowaniem rozwijają cyfrową przyszłość Podkarpacia.

Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg podziękował dr. hab. Przemysławowi Leniowi – prof. Politechniki Rzeszowskiej za lata doskonałej współpracy i ogromny wkład w rozwój innowacyjnych rozwiązań geodezyjnych w Podkarpackim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie oraz w całym regionie Podkarpackim.

Brawo Wy!

    Fotorelacja z konferencji