Menu

W dniach 10-16 lutego Województwo Lubelskie prezentowało się na największych promocyjno-gospodarczych targach światowych Expo 2020 w Dubaju.

22 lutego, 2022

Motywem przewodnim obecności Polski na Expo jest hasło „Poland. Creativity inspired by nature”, czyli „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. W Pawilonie Polskim zaaranżowana została regionalna wystawa czasowa zatytułowana „Województwo Lubelskie – Spichlerzem Polski”. Pobytowi Lubelskiego na EXPO towarzyszą liczne zajęcia, np. spotkania, warsztaty dla dzieci i dorosłych, recitale, pokazy i występy artystyczne oraz prezentacje medyczne.

– Pawilon Polski przyciąga tłumy sensoryczną wystawą czasową i pokazami naszych partnerów. Chcemy, żeby Lubelskie pozostało w pamięci jako silny ośrodek biznesowy, mający realny wpływ na globalny sektor gospodarki rolno-spożywczej. Pod względem medycznym możemy się pochwalić innowacjami na skalę światową, które nie odbiegają od wysokich standardów zachodnich hegemonów – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Po wejściu do Pawilonu Polski wita gości ściana z drewnianą mapą województwa lubelskiego, na której prezentowane są filmy o regionie. Drewno nie jest tu ogólnodostępne i dla Emiratczyków stanowi towar luksusowy, co podkreśla wyjątkowość naszej aranżacji.

Wystawa czasowa oddziałuje na wszystkie zmysły. Kwiaty, miód oraz zioła pobudzają zmysł zapachu. Dzięki ziołowej ściance zwiedzający poznają rośliny z ekologicznych upraw, a także mogą ich skosztować. Ścianka dźwiękowa z zawieszonymi drewnianymi budkami, z których dochodzi ćwierkanie ptaków, uaktywnia nasz słuch. Znajduje się tu również plansza sensoryczna, czyli wielkoformatowy i interaktywny hotel dla pszczół, wykonany z ekologicznych materiałów: szyszek, grubych gałęzi i słomy. Całość dopełnia modernistyczne drzewo ze szklanymi kulami oraz wyświetlany obraz pracujących pszczół na tle łąki.

W tej nowoczesnej, ekologicznej przestrzeni uczestnicy mogą zrelaksować się na wiszących krzesłach ulokowanych na wprost ekranów promujących gospodarcze i turystyczne walory naszego regionu.

W Dubaju reprezentuje nas pięciu partnerów. Każdy z nich podkreśla inny atut naszego województwa.

Muzeum Wsi Lubelskiej stawia na folklor. Skansen specjalnie na ten wyjazd szył ludowe stroje krzczonowskie – kopie strojów z podlubelskiej wsi. Odwiedzający wystawę mogą podziwiać tradycyjne wycinanki strzyżewickie, czyli jedną z podstawowych form dekoracji dla polskiej kultury wykonaną z papieru. Na warsztatach Muzeum Wsi zapoznaje gości z metodą wyrobu świec z wosku pszczelego oraz wyplatania wianków z bibuły.

Przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prezentują sztuczną inteligencję, zasady cyfryzacji w badaniach okulistycznych oraz swoją perłę, czyli lubelski akademicki szpital symulacyjny, który łączy ze sobą cechy symulacji kontrolowanej z pracą kliniczną. Osiągnieciami lubelskiego ośrodka w zakresie nowoczesnych rozwiązań technologicznych interesują się specjaliści odwiedzający EXPO.

Dwunastoletni uczeń Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Lublinie Miłosz Bachonko z klasy akordeonu występuje w Dubaju z krótkimi recitalami, prezentując utwory z autorskiej, niedawno wydanej płyty.

Celem wystąpienia Fundacji Akademii Robotyki w Dubaju jest reprezentowanie technologicznych dokonań województwa i propagowanie robotyki. Zespół Spice Gears – Team 5883 przywiózł na EXPO 2020 roboty, które jeździły na różne turnieje międzynarodowe i zdobywały tam wysokie miejsca.

Fundacja Sztukmistrze w pszczelich strojach prezentuje spektakl „Lubelskie be collective”, który jest połączeniem kabaretu z umiejętnościami akrobatycznymi i żonglerskimi. Artyści przygotowali wiele występów cyrkowych, w których ważna jest synchronizacja całego zespołu. Ekstremalne ewolucje na stalowej obręczy (kole cyra) gromadzą tłumy widzów, podobnie jak występ iluzji optycznej.

Drugiego dnia EXPO 2020 (11 lutego 2022) odbyła się konferencja medyczna, podczas której wystąpili reprezentacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz dwaj indywidualni przedsiębiorcy z naszego regionu.

Profesor Robert Rejdak z Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej akcentował pionierskie osiągnięcia lubelskiego ośrodka w zakresie telemedycyny i wczesnej diagnozy w chorobach cywilizacyjnych. Profesor Krzysztof Giannopoulos z Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej wprowadził słuchaczy w badania transplantacyjne. Doktor Leszek Szalewski z Katedry Stomatologii Zintegrowanej mówił o stomatologii cyfrowej. Podkreślał przy tym, że poziom naszej stomatologii w niczym nie odbiega od najwyższych standardów światowych. Doktor Andrzej Głowniak z Katedry Kardiologii przedstawiał ofertę edukacyjną uczelni i zaawansowane technologie wykorzystywane przez lubelski ośrodek oraz płynące z tego korzyści dla pacjenta. Wojciech Paprota z Walletmor Technologies z Motycza tłumaczył, jak ważne jest dokładne zapoznanie kontrahentów z urządzeniem, zanim nastąpi podpisanie umowy z partnerem. Maciej Maniecki z firmy Medical Inventi w Lublinie promował tzw. sztuczną kość – materiał kościozastępczy, który może uratować przed amputacją czy długa rehabilitacją.

Dorobek lubelskiej medycyny zainteresował szefów departamentów zdrowia poszczególnych emiratów oraz przedstawicieli Pakistanu. Doktor Mazin Gadir doradca rządowy w Dubai Health Authority chwalił specjalistów z naszego ośrodka za wkład, który wnoszą do świata medycyny. Już po wystąpieniach pojawiły się konkretne propozycje współpracy, co świadczy o tym, jak ważną rolę spełnia prezentacja dokonań lubelskiej uczelni medycznej za granicą.

Uniwersytet w Lublinie był jednym z pierwszych ośrodków w świecie, który już w kwietniu 2020 prowadził zajęcia na kierunku lekarskim, wykorzystując infrastrukturę CSM i łącza internetowe w celu umożliwienia realizacji scenariuszy symulacyjnych studentom znajdującym się w różnych krajach świata w czasie rzeczywistym. Uczelnia może się poszczycić ogromnym doświadczeniem we współpracy zagranicznej w obszarze edukacji (ma największy wydział medyczny dla studentów obcojęzycznych w Polsce), co przyczynia się do realizacji międzynarodowych projektów edukacyjnych. Nowoczesne rozwiązania technologiczne znajdują swoje zastosowanie w procesach edukacyjnych, naukowych, jak i leczniczych. Podczas warsztatów podkreślano wielką wartość współpracy zespołów znajdujących się w różnych częściach świata w diagnostyce i leczeniu pacjenta.

 W niedzielę, 13 lutego wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski, członek zarządu Zdzisław Szwed oraz pozostali uczestnicy lubelskiej delegacji uczestniczyli w otwarciu stoiska na największym wydarzeniu branży spożywczej w Zatoce Perskiej Targach Gulfood. Lubelskie zaprezentowało swój potencjał eksportowy w obszarze rolnym oraz wspierało promocję wyrobów lokalnych firm na Polskim Stoisku Narodowym organizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Spośród 57 polskich wystawców kilkunastu przyleciało z Lubelskiego, w tym m.in.: Amerpharma, Bempresa, Dr Gerard czy Obst.

– Spełniamy mocno wyśrubowane standardy. Nasi potencjalni kontrahenci doceniają to, że mamy ekologiczne ziemie i kładziemy nacisk na proste receptury. Dubaj to centrum światowego handlu i dlatego tak ważne jest, abyśmy w tych targach uczestniczyli – przekonywał Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.

Warto podkreślić, że corocznie w tego typu targach uczestniczy około 5000 wystawców z większości krajów na świecie. Liczba odwiedzających sięga około 93 tys. Tegoroczne wydarzenie stanowi dobrą okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych nie tylko z przedsiębiorcami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), ale także z całego świata, w szczególności z Azji i Afryki. Wielu przedsiębiorców z naszego województwa od dłuższego już czasu operuje na rynkach międzynarodowych. Jednak na miejscu są też przedstawiciele firm, które dopiero zaczynają poszukiwać kontaktów biznesowych. Naszym atutem w branży rolno-spożywczej, który sprawia, że dla potencjalnych partnerów jesteśmy interesującym rynkiem, jest to, że stawiamy na ekologiczny rozwój gospodarki rolnej, co wyróżnia nas na tle innych krajów. Jakość naszych produktów docenia dyrektor sekcji bezpieczeństwa żywności w Dubaju Essam Alhashimi, który wyraził nadzieję, że nasze produkty zajmą ważne miejsce na rynkach światowych.

Targi Gulfood zakończą się jutro, 17 lutego.

Obok Expo 2020 i Targów Gulfood Województwo Lubelskie jest promowane podczas wielosektorowej misji gospodarczej, w której bierze udział 17 przedsiębiorców z naszego regionu z branży medycznej, chemicznej, odzieżowej, lifestyle, health, biofeedback, kosmetycznej, spożywczej, motoryzacyjnej oraz fotowoltaicznej. Przedsiębiorcy mają okazję odbyć spotkania B2B z miejscowymi kontrahentami, które są skutecznym narzędziem wykorzystywanym do budowania relacji między potencjalnymi partnerami biznesowymi.

16 lutego jest ostatnim dniem wielosektorowej misji gospodarczej.

 W poniedziałek, 14 lutego w Dubaju odbyła się konferencja branży spożywczej, na której wystąpiło pięciu lokalnych przedsiębiorców, którzy zaprezentowali potencjał regionu w zakresie produkcji i przetwórstwa rolno-spożywczego. Te firmy to:

  • Barbara Zaremba-Mańka – Zakład Produkcyjny Bempresa Sp. z o.o., Ostrów Lubelski;
  • Marcin Gargol – Aqua East Polska Sp. z o.o., Ruda- Huta;
  • Tomasz Machoń – Cukiernia Staropolska, Lublin;
  • Wojciech Paprota – Walletmor Technologies Sp. z o.o., Motycz;
  • Tomasz Starek – Pieczarkarnia Tomstarek, Osiny.

Przedsiębiorcy odbywali spotkania B2B z przedsiębiorcą/partnerem zagranicznym oraz wzięli udział w seminarium na temat specyfiki rynku ZEA, prowadzenia działalności gospodarczej, aspektów importowo-eksportowych, ceł, podatków czy barier.

W niedzielę, 13 lutego w Pawilonie Polski odbyło się spotkanie z wiceministrem polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Tarasem Dzobą, który podkreślał, że rolnictwo jest zarówno dla Polski, jak i Ukrainy ważnym komponentem rozwoju, akcentował dotychczasową dobrą współpracę z Polską w obszarze rolnictwa i deklarował dołożenie wszelkich starań, by wymiana handlowa w tej branży dalej się rozwijała.

We wtorek, 15 lutego odbył się cykl spotkań w pawilonach innych krajów. Na stoisku Tadżykistanu delegacja z województwa lubelskiego rozmawiała z przedsiębiorcą, który chce z naszą pomocą dystrybuować swoje produkty na Polskę i całą Europę.
W pawilonach Estonii i Węgier przedmiotem rozmów była kwestia pogłębiania współpracy w ramach podpisanej w ubiegłym roku w Lublinie deklaracji o współpracy gospodarczej w ramach regionów Trójmorza. Lubelska delegacja odwiedziła także pawilon Gruzji, z którą podejmowaliśmy w ostatnim czasie kontakty i liczymy, że stanie się dla nas ważnym partnerem biznesowym, oraz Ukrainy. W tym miejscu warto podkreślić, że aż sześć ukraińskich obwodów to regiony partnerskie Województwa Lubelskiego.

Więcej informacji na temat EXPO 2020 na stronie: https://www.facebook.com/hashtag/expo2020